Spotkania w 2025 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie autorskie Aleksandry Srokowskiej-Ziółkowskiej pt. „Czy książka może zachęcać do wglądu w siebie w równej mierze dzieci, jak i ich opiekunów?”

Prowadzenie: Stanisław Srokowski
2 października (czwartek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie transmitowane online

Plakat wydarzenia [pdf]


Aleksandra Srokowska-Ziółkowska – urodzona w 1991 roku. Z wykształcenia filolog oraz absolwentka Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim, autorka książek dla dzieci i młodzieży, promotorka rodzicielstwa bliskości i wychowania w szacunku, wydawczyni.


Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, dramaturg i publicysta. W swoich powieściach Ukraiński kochanek, Zdrada oraz w zbiorze opowiadań Nienawiść nawiązuje do tragicznych wydarzeń z czasu II wojny światowej, kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach, a także na Ormianach, Czechach i Cyganach. Na kanwie Nienawiści powstał w 2016 roku znakomity film Wojciecha Smarzowskiego Wołyń. Jest też autorem tomów poetyckich: Ciszo milcz! Bólu mów! oraz I otworzę wasze ogrody. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jego utwory były tłumaczone na kilkanaście języków europejskich. W 2010 roku otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej, w 2021 zaś odebrał przyznaną mu przez IPN statuetkę „Semper Fidelis”. W ostatnich latach ukazało się kilka jego książek publicystycznych: Skąd się wzięli pożyteczni idioci, Widma noc, Zanim spłonęli żywcem, Z kościoła do piekła, a także Dwie miłości licealisty, Wiersze miłosne dla Marii, Tajemnicza podróż.


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na premierę książki Jerzego Skoczylasa pt. „Cylinder”

1 października (środa) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie transmitowane online

Plakat wydarzenia [pdf]

Jerzy Skoczylas, „Cylinder” (okładka) [pdf]


Książka Jerzego Skoczylasa Cylinder wydana została przez Wydawnictwo CM Opole – www.wydawnictwocm.pl


Znowu uśmiecham się do Państwa z okładki kolejnego zestawu moich tekstów i zapraszam, byście zajrzeli do środka. Mam pełną świadomość, że moja twarz już się Państwu trochę opatrzyła, dlatego co krok przebieram się do okładkowych zdjęć. Po monografii Elita i Studio 202 i sześciu zbiorach: Elita nie tylko kabaret, Zanim wyschnie atrament, Z mego okna, Zaraza, Kraina cudów i Zwierzenia maszynisty ośmielam się zaproponować następny zestaw moich tekstów, zarówno rymowanych, jak i napisanych prozą. Kiedy składam kolejny zbiór utworów, zawsze wydaje mi się, że będzie to komplet ostatni, ale na razie tylko mi się wydaje. Poza tym, prócz cylindra, mam jeszcze w szafie kilka nakryć głowy, więc może uda się je wykorzystać. Ciągle coś piszę. Trochę z nudów, trochę z potrzeby serca i jeszcze powodowany wrodzoną obowiązkowością. Nadal ukazują się audycje Studia 202, więc antena dyscyplinuje, domagając się wciąż kolejnych tekstów. Obok najnowszych wierszy, zamieściłem w tym zbiorze również kilka radiowych i scenicznych dialogów, które moim zdaniem, były i są solą kabaretu. Za każdym razem uprzedzam, że nie będzie awangardowo, czyli wulgarnie, ale dość tradycyjnie. Mam nadzieję, że niektórym odbiorcom twórczości satyrycznej właśnie tego rodzaju rozrywki brakuje. Jeżeli te przelane na papier słowa wywołają na Państwa twarzach uśmiech lub sprawią, że w duszach coś drgnie, będę szczęśliwy.

Z wyrazami szacunku
Jerzy Skoczylas

Jak zwykle ciepłe słowa sympatii i wdzięczności kieruję pod adresem Państwa Basi i Wacka Maślanków, bez których życzliwości i profesjonalnej pomocy ta książeczka, by nie powstała.


Jerzy Skoczylas – satyryk, autor i aktor kabaretowy. Jeden z założycieli Kabaretu ELITA. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Redaktor Polskiego Radia Wrocław, gdzie współtworzy satyryczny magazyn „Studio 202”. Jest autorem setek skeczy, monologów, wierszy i piosenek, a także scenariuszy audycji radiowych i telewizyjnych oraz dwóch sztuk teatralnych. Wydał tomiki wierszy – Elita – nie tylko kabaret, Zanim wyschnie atrament, Z mego okna, Zaraza, Zwierzenia maszynisty oraz książkę monograficzną pt. Elita i Studio 202, czyli: Hej szable w dłoń. Przez 5 kadencji był radnym Rady Miejskiej Wrocławia, gdzie przewodniczył Komisji Kultury i Nauki i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady. Odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, a także Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi. Jak również Złotym i Srebrnym Medalem „Wrocław z wdzięcznością”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR.


 

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn Krzysztofowi Kuczkowskiemu za całokształt twórczości

W części muzycznej: Mikołaj Ferenc – fortepian
27 września (sobota) 2025 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wydarzenie transmitowane online

Plakat wydarzenia [pdf]


Nagroda Literacka Czterech Kolumn jest przyznawana poszukiwaczom i odkrywcom, czyli tym, którzy (parafrazując Blaise’a Cendrarsa) mają odwagę iść aż do końca horyzontu, za dzieła poetyckie lub eseistyczne, napisane w języku polskim, tj. za konkretne książki lub za całokształt twórczości. Nagroda została zainicjowana w 2000 roku przez historyka sztuki, lotnika, sadownika i pisarza Stanisława Pasternaka. Jury, składające się zawsze z pięciu osób (czterech pisarzy lub krytyków i jednego czytelnika) zbiera się na posiedzeniach w Lutyni koło Wrocławia w sadzie brzoskwiniowym w cieniu nieistniejących skrzydeł zabytkowego wiatraka lub we Wrocławiu. Od 2013 roku pracom jury w składzie: śp. Barbara Baworowska (do 2020), Krzysztof Krasuski (od 2021), śp. Stanisław Pasternak (do 2024), Ireneusz Staroń, Paulina Subocz-Białek i Jerzy Żurko (od 2022), przewodniczy Dorota Heck, rok później zaś włączyły się w organizację uroczystości wręczenia nagrody, a działające na Uniwersytecie Wrocławskim, Koło Naukowe im. Brunona Schulza i Pracownia Kultury Literackiej XX wieku. Laureaci otrzymują Statuetkę Czterech Kolumn. Nagroda Czterech Kolumn będzie przyznawana wówczas, gdy ukażą się dzieła uznane przez jury za spełniające zasady regulaminu podróży do końca horyzontu.


W 2001 roku nagrodę otrzymali Andrzej Falkiewicz za powieść Ledwie mrok i Tymoteusz Karpowicz za Słoje zadrzewne, w 2002 Henryk Bereza za zbiór Oniriada, Jakub Ekier za tomik Podczas ciebie, Jarosław Marek Rymkiewicz za encyklopedię Leśmian oraz dzieła eseistyczne i poetyckie, w 2003 Krystyna Miłobędzka za twórczość poetycką, Bartłomiej Majzel za zbiór wierszy Bieg zjazdowy, w 2004 Jacek Łukasiewicz za zbiór szkiców Ruchome cele, Piotr Matywiecki za tom Zwyczajna, symboliczna, prawdziwa, w 2005 Kazimierz Hoffman za tom poezji Droga, Jolanta Stefko za powieść Możliwe sny, w 2006 za felietonistykę Waldemar Łysiak oraz Rafał A. Ziemkiewicz, w 2007 Stanisław Dróżdż za Pojęciokształty, w 2008 Janusz Styczeń za twórczość poetycką, w 2010 Maciej Melecki za tomiki wierszy Zawsze wszędzie indziej oraz Przester, w 2011 Joanna Mueller za wiersze Wylinki oraz eseje Stratygrafie, w 2012 Ewa Sonnenberg za twórczość poetycką, w 2013 Henryk Wolniak za neologizmy, w 2014 Jan Polkowski za poezję, w 2015 Marta Kwaśnicka za tom esejów Krew z mlekiem, w 2016 Przemysław Dakowicz za tom esejów Obcowanie, w 2017 Piotr Klimczak za całokształt twórczości, w 2018 ks. Jerzy Szymik za poezję ze szczególnym uwzględnieniem zbioru Dobre wino, w 2019 Artur Nowaczewski za twórczość poetycką, w 2020 Krzysztof Czacharowski za tom Śpiewnik z oka, a Krzysztof Koehler w trzydziestolecie twórczości, w 2021 Barbara Gruszka-Zych za poezję wymiaru osobistego i Kazimierz Nowosielski za całokształt twórczości, w 2022 Wojciech Wencel za poezję i eseje, w 2023 Stanisław Srokowski za tworzenie literatury jako przekazu pamięci, w 2024 Mirosław Dzień za odkrywczą twórczość eseistyczną i poetycką, a w 2025 Krzysztof Kuczkowski za całokształt twórczości.


Krzysztof Kuczkowski (1955) – poeta i eseista, twórca dwumiesięcznika literackiego „Topos” i konstelacji poetyckiej Topoi, Biblioteki „Toposu”, przez trzydzieści dwa lata redaktor naczelny wspomnianego czasopisma. Autor kilkunastu książek poetyckich (ostatnio Kładka: wiersze duchowe, Ruchome święta, Głosolalia) dyrektor literackich festiwali, juror konkursów. Zredagował m.in. antologie współczesnych esejów (Ranek / Mane) i poezji (Wieczór / Vespera). Laureat licznych nagród (m.in. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz honorowy, Nagrody im. Witolda Hulewicza, Nagrody Prezydenta Miasta Sopotu Sopocka Muza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, Nagrody „Wiatru od Morza” za uruchomienie i redagowanie czasopisma „Topos” i serii „Biblioteka Toposu”, Nagrody okolicznościowej Prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego, Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Nagrody Jana Kozłowskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji 15-lecia „Toposu” za stworzenie, kształtowanie i kierowanie pismem, Nagrody Jacka Karnowskiego, Prezydenta Sopotu, z okazji 15-lecia „Toposu”, Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Nowej Okolicy Poetów za dorobek poetycki, Medalu Koronacyjnego za zasługi dla kultury Gniezna).


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 29

Aktualności

Spotkanie z doktorem D. Lewerą pt. „Polscy lekarze zamordowani na Wzgórzach Wuleckich i ich uczniowie we Wrocławiu”

14.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie E. Michnik połączone z prezentacją książki pt. „Splątane losy. Opera Wrocławska w sezonie 1995/96-2015/16”
Prowadzenie: G. Chojnowski

14.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki U.M. Benki pt. „O sztuce nieświadomej”
Prowadzenie: M. Czerwiński
Recytacje: S. Melski
W części muzycznej: K. Rudowski – EWI 5000

16.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Kameralny koncert klarnetowy i fortepianowy pt. „Czapski & Lis”
M. Czapski – klarnet
M. Lis – fortepian
Akompaniament: M. Werpulewski

17.06 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki K. Rudowskiego pt. „Czarownica. Noc na Łysej Górze”
Prowadzenie: A. Poznańska
Recytacja: E. Petrykat

17.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert wokalny T.A. Ragan (sopran) pt. „W blasku gwiazd i uczuć”
Gościnnie: K. Mandla – mezzosopran
Przy fortepianie: prof. dr hab. J. Litwin-Fenc

18.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny na rzecz psów – podopiecznych Fundacji Duch Leona w wykonaniu dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół muzycznych

20.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Klub Muzyki i Literatury ma już 65 lat”

21.06 (sobota) br. o godz. 14.30
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

21.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

Akordeonowy koncert dyplomowy D. Bezkorowajnego

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino pt. „Koncert pianistyczny dla rodzin i przyjaciół”

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Koncert zamknięty

Prezentacja książki pod redakcją A. Łyjaka i A. Marczak pt. „Sportowe opowieści”

24.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024-2025 ASP L. Bas

25.06 (środa) 2025 r. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XXII. Ołyka, Nieśwież, Klewań, Lida”
Słowo wstępne: R. Sławczyński

26.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024/2025 uczniów Studia Artystycznego SYJUD

27.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

28.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, zebranie

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 11.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert pt. „Pogawędki jazzowe”
K. Abt – gitara
A. Michalak – gitara basowa

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławska premiera książki poetyckiej K. Słomki pt. „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia”
Prowadzenie spotkania: D. Heck

1.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Jasińskiego pt. „Ostatnich zjada życie. Naturalnie o bieganiu i triathlonie”

2.07 (środa) br. o godz. 18.00
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Słoneczne harmonie”

5.07 (sobota) br. o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Spotkanie Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa
W części muzycznej:
P. Dziergas – akordeon

7.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Spotkanie zamknięte

Prelekcja K. Jasińskiej pt. „Zamordowani, pogrzebani, spopieleni... Kaźń Profesorów Lwowskich i ich bliskich w lipcu 1941 roku we Lwowie”

10.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wieczór przy fortepianie”
Wystapią:
Jingjing Fu
Yingying Xi
Zezhong Xao
Ryan LaTourrette

15.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy L. Krahforsta pt. „Letnie wieczory muzyki fortepianowej”oraz wykład D. Marciniszyna pt. „Pogorelić jakiego nie znamy”

16.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Srokowskiego pt. „Świadek zagłady Kresów. Dziesięć przyczyn ukraińskiego ludobójstwa”

24.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Wystawa ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych”

do 26.08 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poświęcone książce M. Baterowicza pt. „WOJNA 1812. Quasi una fantasia”
Wprowadzenie: N. Tarczyńska
Uczestnicy dyskusji:
D. Heck
M. Dyżewski
S. Srokowski
M. Jaszczuk-Surma

4.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Muzyczne perły polskiego Średniowiecza”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

5.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycko-muzyczny połączony z prezentacją tomiku poezji E. Śnigór pt. „Sercem i duszą pisane”
Słowo wiążące: E. Alfut
Recytacje: E. Śnigór
W części muzycznej: R. Frey, W. Kwaśnicki

8.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie ze światowej sławy śpiewakiem T. Koniecznym

9.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Muzyczne zakończenie lata”
M. Hanus-Kobus – fortepian
M. Gąsieniec – fortepian
A. Kobus – trąbka

13.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy Pauliny (PAVLA) Pawlaczek pt. „Without Words”

15.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. „Wokół legend Sylwestra Chęcińskiego” prezentujące książkę pod redakcją H. Trojanowskiej „Chęciński. Taki Swój”
Prowadzenie: dr hab. prof. UJ. J. Hańderek
W części muzycznej: J. Luboiński – wokal, saksofon, fortepian

16.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalny R. Kuźmińskiego pt. „Feeria muzycznych barw”

19.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki S. Srokowskiego pt. „Ruska miłość”

25.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody im. A. Pryszczewskiej-Kozołubowej J. Skorupińskiej za pracę magisterską

27.09 (sobota) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn K. Kuczkowskiemu
W części muzycznej: M. Ferenc – fortepian

27.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Wydarzenie transmitowane online

Premiera książki J. Skoczylasa pt. „Cylinder”

1.10 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie autorskie A. Srokowskiej-Ziółkowskiej pt. „Czy książka może zachęcać do wglądu w siebie w równej mierze dzieci, jak i ich opiekunów?”
Prowadzenie: S. Srokowski

2.10 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online